معرفی اجمالی شهرستان خلخال

شهرستان خلخال یک منطقه کوهستانی با طبیعتی بکر و بسیار زیباست که در جنوب استان اردبیل واقع شده است و مرکز آن شهر خلخال یا هروآباد است .

این شهرستان با دارا بودن 85 در صد از جنگلهای استان اردبیل از طرف شمال به شهرستان کوثر ، از شرق به استان گیلان ، از جنوب به استان زنجان و از غرب به شهرستان میانه  آذربایجان شرقی حدود می شود .

 

ادامه معرفی خلخال  ...

درباره وبسایت خلخالیم

وب سایت شخصی "خلخالیم" ( کلمه ترکی به معنی خلخال من ) بعنوان اولین وب سایت جامع شهرستان خلخال با رویکرد فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ، از تاریخ 8 / 8 / 88 ( سالروز ولادت با سعادت امام هشتم ) افتتاح و کار خود را شروع کرده است .

این وبسایت در سایت ساماندهی پایگاههای اینترنتی ایران ، متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت گردیده و تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .
وب سایت خلخالیم یک نشریه الکترونیکی است که متعلق به همه خلخالیهای دنیاست از دورترین روستاهای خلخال گرفته تا خلخالیهای خارج از کشور .

>> ادامه ...

از اینکه ما رو همراهی میکنید خوشحالیم و بینهایت از شما ممنونیم

تماس با ما

برای کامل تر و پر بار تر شدن سایت بی شک مشارکت شما همشهریان و دوستان عزیز  ضروری و لازم است . برای ارسال مطالب و یا برقراری ارتباط از اطلاعات زیر استفاده نمایید :
ایمیل  :  Info@khalkhalim.com  و  Masoud@khalkhalim.com
شماره موبایل : 09381687314

شماره تماس ثابت : 32420202 - 045

آدرس : خلخال - خیابان شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید مطهری

مدیریت سایت خلخالیم : مسعود شیرعلی پور

عضویت در سایت خلخالیم

از تمامی شهروندان عزیز خلخالی دعوت می کنیم با درج نام و نام خانوادگی خود اقدام به ثبت نام در سایت نمایند .

همچنین افرادی که مایل به همکاری با سایت هستند ، نوع کاربری آنها بعدا و با هماهنگی مدیریت سایت قابل ارتقاء بوده و امکان درج مطلب در سایت را خواهند داشت .

چنانچه به هر دلیلی گذرواژه خود را فراموش کردید , برای فعال سازی آن از لینکهای "بازیابی گذرواژه" یا "بازیابی شناسه" که در زیر فرم ثبت نام درج شده استفاده نمایید و یا بصورت دستی برای مدیریت سایت ایمیل ارسال نمائید

لازم به ذکر است که مشخصات شما نزد مدیریت سایت محفوظ خواهد بود


برای عضویت در سایت لطفا کلیک کنید ...

  • اخبار پایین صفحه
  • صفحه اصلی
  • فید خبرخوان
  • همه پایگاههای وب خلخال
  • جستجوگر ویژه

http://khalkhalim.com/images/stories/tablighat2/h_zendan1.jpg

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

Home اخبار سرمقاله می‌خواهید در آینده چه کاره شوید ؟
می‌خواهید در آینده چه کاره شوید ؟ فرستادن به ایمیل
سه شنبه, 16 آبان 1396 ساعت 16:49

 

در جوامعی مثل خلخال که تنوع مشاغل به شدت کم است و جامعه نیز کمکی به معرفی مشاغل متنوع نمی‌کند، موضوع انتخاب شغل آینده فرزندان به مسیرهای کلیشه‌ای، تکراری و ملال‌آور ختم می‌شود

یادداشت سردبیر، منتشر شده در شماره 13 ماهنامه "قزل خلخالیم" بهمن ماه 1395

میخواهید در آینده چه‌کاره شوید ؟

خلخالیم؛ مسعود شیرعلی‌پور/ شاید یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که هر کدام از ما در دوران مدرسه در مورد آن انشاء نوشته‌ایم، همین باشد. موضوعی که هر دانش‌آموز نوپایی را از همان ابتدا به تفکر و چالش واداشته و براساس برداشتی که از محیط بیرون و خانواده دارد، حرفه‌ای را به عنوان شغل مورد علاقه خود در آینده انتخاب می‌کند و همه آرزوها و رویاهای دوران کودکی‌اش را براساس شغل دلخواه آینده خود طراحی کرده و می‌پروراند و این طرز تفکر، تاثیر بسزایی بر کل زندگی آتی فرد دارد.

دکتر، مهندس، معلم، خلبان و... عنوان‌هایی هستند که برای اکثر ما آشنا بوده و کلیشه‌هایی هستند که ذهنیت جامعه آینده را می‌سازند.

متاسفانه ذهن کودک دبستانی و حتی دبیرستانی، قدرت تشخیص مشاغل مختلف و اهمیت آن را ندارد و بیشتر مواقع، این خانواده‌ها هستند که براساس احساسات، ذهنیت و تفکر خود، ذهنیت فرزندانشان را شکل می‌دهند و ناخودآگاه آنان را به سمت و سوی ایجاد انتظارات غیرمتعارف سوق می‌دهند. در جوامعی مثل خلخال که تنوع مشاغل به شدت کم است و جامعه نیز کمکی به معرفی مشاغل متنوع نمی‌کند، موضوع انتخاب شغل آینده فرزندان به مسیرهای کلیشه‌ای، تکراری و ملال‌آور ختم می‌شود و چه‌بسا نمود چنین رفتار اجتماعی در منطقه‌ای مثل خلخال می‌تواند در درازمدت آن را به «بحران اشتغال» تبدیل کند؛ چراکه بسترهای اشتغال در این مسیرهای کلیشه‌ای به شدت محدود است.

ذهنیتی که اکثر فرزندان خلخال دارند، این است که بعد از گرفتن مدرک دیپلم یا باید درس خوانده و کارمند شد؛ یا مغازه‌ای باز کرد و در حد یک کاسب به امرار معاش پرداخت. یا آنقدر درس خواند که به عضویت هیأت علمی یکی از دانشگاه‌ها درآمد؛ و چون همه این موارد، فرصت‌های محدودی برای اشتغال هستند، وقتی هیچ کدام محقق نشود، جوان شهر ما یا باید به جمع بیکاران بپیوندد یا برای تحقق آرزوهایش راهی دیار غربت شود و منجر به موج دوم بحران منطقه ما یعنی «بحران مهاجرت» شود.

تازه اکثریت کسانی که از منطقه مهاجرت کرده‌اند با گشت و گذار در مناطق مختلف کشور، تنوع زیاد کسب‌وکار را دیده و با مشاغل مختلف آشنا و در آن مشغول می‌شوند و این دقیقا زمانی است که دیر شده و مهاجرت عملا رقم خورده و مجالی برای بازگشت فراهم نیست و خلخال می‌ماند و توسعه نیافتگی و کلی جمعیت جوان مولد مهاجر!

واقعیت جامعه خلخال این است که اکثریت همشهریان با مقوله تولید و کارآفرینی بیگانه هستند و متاسفانه این ذهنیت به اقتصاد و شکوفایی منطقه ما لطمات جبران‌ناپذیری وارد کرده است. فرهنگ اقتصادی در منطقه ما به درستی شکل نگرفته و این نبود رشد فکری در زمینه اقتصادی و کارآفرینی منجر به ایجاد فقر عمومی در منطقه شده است.

این ذهنیت نه‌تنها بین خانواده‌ها، بلکه بین اکثر کارمندان این شهر نیز باعث ایجاد دافعه و گارد در مقابل کسانی بوده است که با ذهنیت کارآفرینی، درصدد راه‌اندازی کسب‌وکار جدیدی بوده‌‌اند و حتی باعث فراری دادن بسیاری از سرمایه‌گذارانی شده است که برای ایجاد شکوفایی اقتصادی، قدم در منطقه ما گذاشته‌اند.

قطعا تک‌تک خانواده‌های خلخالی نسبت به شغل آینده فرزندان خود حساس هستند و همواره نگران. ولی اگر واقعاً نگران شغل و آینده فرزندان خود هستیم، بیاییم برای همیشه با تغییر در طرز تفکر خود نسبت به بسترهای اشتغال، مقوله اشتغال را دوباره تعریف کنیم و به اشتغال صرفا با دید پشت میزنشینی نگاه نکنیم. منطقه خلخال فرصت‌های بسیار بکری در زمینه‌های مختلف کشاورزی و باغداری و دامداری دارد که نیازمند تجدید نظر است. این بسترها را می‌توان با روش‌های نوین و علمی بارور کرد. متاسفانه در حالی شاهد از بین رفتن باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی منطقه هستیم که صاحبان اصلی همین مزارع در سایر شهرها مشغول کارهایی به مراتب پست‌تر و کم‌مزدتر هستند و تمامی اینها ناشی از ذهنیت غلط ما نسبت به مقوله تولید اصولی و علمی است .

موضوع فقط کشاورزی و باغداری و دامداری نیست و در بسترهایی همچون گردشگری و تولیدات صنعتی می‌توان کارهای بزرگی انجام داد. برای مثال با ظهور و بروز بسترهای کسب‌وکار اینترنتی، شرایط اشتغال در این زمینه نیز فراهم بوده و فقط یک ذهن خلاق و کارآفرین می‌تواند از این مقوله بیشترین استفاده را ببرد. کسب‌وکار اینترنتی، محدودیت مکانی را از بین برده و شرایطی را فراهم کرده است که شما در هر جا اگر یک خط اینترنت داشته باشید قادر به فعالیت اقتصادی خواهید بود.

داشتن ذهن پویا، خلاق و کارآفرین لازمه ایجاد تحول و توسعه در عصر کنونی است. در دنیایی که فرصت‌های اشتغال دولتی به شدت در حال محدود شدن هستند، نیاز داریم ذهنیت فرزندان جامعه را از قید کلیشه‌ها جدا کرده و آنها را با دنیایی با مشاغل وسیع‌تر و جذاب‌تر آشنا کنیم.

برمی‌گردم به عنوان یادداشت. از معلمان گرامی و خانواده‌های محترم شهرمان درخواست می‌کنم به جای پرداختن به کلیشه‌ها، فرزندان این منطقه را با تنوع مشاغل موجود در کشور آشنا کرده و آنها را به تحقیق در مورد انواع مشاغل تشویق کنند و چه‌بسا در این بین استعدادها و نوابغی ظهور و بروز یابد که منجر به تحول اساسی در جامعه شود.

لازم است موضوع انشاهای نگارش‌شده در کلاس تغییر یافته و دانش‌آموزان را ترغیب به تحقیق بیشتر در زمینه مشاغل مختلف کنند و چه‌بسا کارآفرینی و ایجاد یک کسب‌وکار جدید به عنوان موضوع انشای کلاسی انتخاب شود.

برای بهبود آینده خلخال از همین امروز و با تقویت مهارت‌های فکری و اجتماعی فرزندان خلخال دست به کار شویم.

 

http://www.khalkhalim.com/images/stories/tablighat3/yashilweb.gif

 

 

اضافه‌ كردن نظر

** لطفا در قسمت تصویر امنیتی فقط نتیجه عمل ریاضی را درج بفرمایید و از نوشتن کل عبارت ریاضی خودداری فرمائید **


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

آمار سایت

فرم ورودlogo-samandehi

برای بهره گیری از قابلیتهای گرافیکی صفحه لطفا از مرورگرهای مناسب استفاده نمایید

خلخالیم را محبوب کنید