معرفی اجمالی شهرستان خلخال

شهرستان خلخال یک منطقه کوهستانی با طبیعتی بکر و بسیار زیباست که در جنوب استان اردبیل واقع شده است و مرکز آن شهر خلخال یا هروآباد است .

این شهرستان با دارا بودن 85 در صد از جنگلهای استان اردبیل از طرف شمال به شهرستان کوثر ، از شرق به استان گیلان ، از جنوب به استان زنجان و از غرب به شهرستان میانه  آذربایجان شرقی حدود می شود .

 

ادامه معرفی خلخال  ...

درباره وبسایت خلخالیم

وب سایت شخصی "خلخالیم" ( کلمه ترکی به معنی خلخال من ) بعنوان اولین وب سایت جامع شهرستان خلخال با رویکرد فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ، از تاریخ 8 / 8 / 88 ( سالروز ولادت با سعادت امام هشتم ) افتتاح و کار خود را شروع کرده است .

این وبسایت در سایت ساماندهی پایگاههای اینترنتی ایران ، متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت گردیده و تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .
وب سایت خلخالیم یک نشریه الکترونیکی است که متعلق به همه خلخالیهای دنیاست از دورترین روستاهای خلخال گرفته تا خلخالیهای خارج از کشور .

>> ادامه ...

از اینکه ما رو همراهی میکنید خوشحالیم و بینهایت از شما ممنونیم

تماس با ما

برای کامل تر و پر بار تر شدن سایت بی شک مشارکت شما همشهریان و دوستان عزیز  ضروری و لازم است . برای ارسال مطالب و یا برقراری ارتباط از اطلاعات زیر استفاده نمایید :
ایمیل  :  Info@khalkhalim.com  و  Masoud@khalkhalim.com
شماره موبایل : 09381687314

شماره تماس ثابت : 32420202 - 045

آدرس : خلخال - خیابان شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید مطهری

مدیریت سایت خلخالیم : مسعود شیرعلی پور

عضویت در سایت خلخالیم

از تمامی شهروندان عزیز خلخالی دعوت می کنیم با درج نام و نام خانوادگی خود اقدام به ثبت نام در سایت نمایند .

همچنین افرادی که مایل به همکاری با سایت هستند ، نوع کاربری آنها بعدا و با هماهنگی مدیریت سایت قابل ارتقاء بوده و امکان درج مطلب در سایت را خواهند داشت .

چنانچه به هر دلیلی گذرواژه خود را فراموش کردید , برای فعال سازی آن از لینکهای "بازیابی گذرواژه" یا "بازیابی شناسه" که در زیر فرم ثبت نام درج شده استفاده نمایید و یا بصورت دستی برای مدیریت سایت ایمیل ارسال نمائید

لازم به ذکر است که مشخصات شما نزد مدیریت سایت محفوظ خواهد بود


برای عضویت در سایت لطفا کلیک کنید ...

  • اخبار پایین صفحه
  • صفحه اصلی
  • فید خبرخوان
  • همه پایگاههای وب خلخال
  • جستجوگر ویژه

http://khalkhalim.com/images/stories/tablighat2/h_zendan1.jpg

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

Home اخبار سرمقاله خلخال به معماری جدیدی نیاز دارد
خلخال به معماری جدیدی نیاز دارد فرستادن به ایمیل
سه شنبه, 31 مرداد 1396 ساعت 11:11

http://up.khalkhalim.com/uploads/150338796346121.jpgما روی گنج نشسته‌ایم؛ گنجی در دل ویرانه خلخال. راست است که می‌گویند گنج‌ها در دل ویرانه‌ها جا خوش می‌کنند

 

خلخال به معماری جدیدی نیاز دارد


ساعد وثوقی / ما روی گنج نشسته‌ایم؛ گنجی در دل ویرانه خلخال. راست است که می‌گویند گنج‌ها در دل ویرانه‌ها جا خوش می‌کنند. شاید هم به همین دلیل است که در طول سال‌های گذشته همه تلاش برخی این بوده که خلخال را به ویرانه‌ای تبدیل بکنند، که تا حدود زیادی هم موفق شده‌اند. به چشم من اما خلخال گنجی پایان‌ناپذیر است؛ از دشت‌های فیروزآباد، تا دامنه‌های استوار آق‌داغ... از سواحل سرسبز قزل‌اوزن تا قله‌های پربرف عجم... از جاده‌های زیبا و کم‌نظیر اسالم و ماجولان تا غارها و آبشارهای حیرت‌انگیز نوده و نره‌گر...، رودخانه‌های خروشان خورش‌رستم تا تپه‌های سفید یخی شاهرود... جنگل‌ها و گندمزارها تا باغ‌های پرثمر و شهد شیرین عسل و داروهای گیاهی و مرباهای گوناگون و زعفران و بادام و خنکای مطبوعی که مردم در حسرت یک دم و بازدم در چنین هوایی، کیلومترها سفر و میلیون‌ها تومان خرج می‌کنند.

باور کنید خلخال گنجی پایان‌ناپذیر است در میانه چهار استان و من مانده‌ام که چگونه مسئولان کم‌تحرک، روزگاری این دیار را بن‌بست می‌خواندند و جالب‌تر این‌که مردم هم به این باور رسیده بودند که راز محرومیت خلخال، بن‌بست بودن منطقه است.
در حیرتم که چطور منطقه‌ای را که جولانگاه گیلانیان و تبریزیان و زنجانیان و اردبیلی‌هاست، بن‌بست می‌خواندند؟ به  زعم این بنده کوچک خداوند، ما محروم شدیم چون ناسپاس بودیم و قدر داشته‌های‌مان را ندانستیم: کفر، نعمت از کفت بیرون کند!

کمی فکر کنیم... خلخال را با هر جای کشور، یا حتی جهان که امروزه به لطف دنیای مجازی آمارش در دسترس همگان است، مقایسه کنیم؟ الحق و الانصاف خداوند نعمتش را بر ما بندگان ناسپاسش تمام کرده و آنچه لازم بود از استعداد و مواهب خدادادی به ما بخشیده است. ما چه کم داشتیم که به این روز افتادیم؟ دریغا که نعمت عظیم برف و سرما که می‌توانست زمینه‌ساز درخشش ما در جهان باشد، برای ما تبدیل به نقمت شده است! مگر نه این‌که بیشتر شهرهای متمول جهان، در سوز سرما و بوران و برف واقع شده‌اند و چه ثروت سرشاری که از برگزاری جشنواره‌ها و المپیک‌های زمستانی نصیبشان نمی‌شود؟
مگر نه این‌که گذر رودخانه از درون شهر در تمام دنیا، مزیتی گرانسنگ است؛ پس چرا رودخانه ما به زباله‌دانی تبدیل شده است؟
مگر نه این‌که بخش بزرگی از مردم جهان حسرت داشتن جاده‌های توریستی و زیبا را دارند، پس چرا ما قدر جاده‌هایمان را نمی‌دانیم؟ از گردنه الماس تا دشت طارم، جاده‌های زیبای شهری و روستایی که آدمی را از این آفرینش به حیرت وامی‌دارد.
مگر نه این‌که بزرگان علم و فرهنگ و ادبیات و روزنامه‌نگاری ما همواره سری در میان سرها داشته‌اند؛ پس کو اسم و رسم و نشانشان در شهر؟ کو خیابانی به نام عبدالرحیم خلخالی؟ کو میدانی به نام بسیج خلخالی و کجاست حتی کوچه‌ای به نام شجاع لشکر و دکتر احمدی و دکتر زنجانی و دکتر ملکوتی و ده‌ها چهره دانشمند و ماندگار دیگر؟

پس در این مدت مسئولان به چه کاری مشغول بودند، که امروز نه وضعیت عمرانی شهر مناسب است، نه وضعیت اجتماعی و فرهنگی و نه حتی ورزشی و... که برعکس آمار مهاجرت و آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد و بیکاری و بیماری، سر به فلک می‌زند.
ما مردم کجا بودیم؟ چرا هیچ وقت از خود نپرسیدیم چه باید کرد تا شهری که خانه ماست، رو به زوال نرود؟ همین خود ما بودیم که به جای ماندن و جنگیدن و آباد کردن و ساختن، راه فرار به سمت حاشیه‌نشینی در پیش گرفتیم و در زاغه‌ها و کوخ‌های حاشیه تهران و رشت و کرج مسکن کردیم و جوراب و سیگار و دمپایی فروختیم به جای عسل و لبنیات و میوه و زعفران و گلیم و گبه و فرش. افسوس و هزاران افسوس چه دادیم، چه گرفتیم؟

مگر خلخال در دوران قبل از تاریخ نبوده؟ مگر قبل از میلاد وجود نداشته؟ مگر نظامی بزرگ، این منطقه را خلخال‌زر توصیف نکرده؟ پس کو موزه تاریخ و فرهنگش؟ کو نشانی از آن بزرگی؟ کو نشانی از آن فرهنگ که امروز منابع سرشار ثروت‌زایی باشد؟ چرا هنوز سر «قالاباشی»، محله‌ای با قدمت 5هزارساله دعواست؟ و چرا ؟ و چرا؟

پاسخ البته روشن است. خلخال همان خلخال است با ظرفیت‌های بی‌نهایتش، اما ما دیگر آن آدم‌های بزرگواری نیستیم که برای منافع شهرمان، روی منافع شخصی خط بکشیم. ما خود را گم کرده‌ایم و تنها راه چاره، بازگشت به خویشتن و عبور از خودخواهی‌هاست...

آقایان! خلخال به معماری جدیدی نیاز دارد؛ معماری نوین، با تمام ملزومات مدیریت امروزی، به‌دور از جوزدگی‌های سیاسی، غرور بیجا، دشمنی، کینه و نامه‌نگاری‌های مغرضانه علیه دلسوزان و زحمتکشان. باور بفرمایید در دنیای امروز، دعوای حیدری و نعمتی تمام شده است؛ دنیای امروز دنیای علم و فن و هنر و تخصص است، و چراغ خلخال هم از همین مسیر روشن خواهد شد؛ بها دادن به فرزندان متخصص و متعهد منطقه بدون تنگ‌نظری و خودبرتربینی...

بیایید برای یک بار هم که شده امتحان کنیم. ما می‌توانیم برای توسعه خلخال دست از منیت‌ها برداریم و در کنار هم تا جایی که در توان داریم از تجربیات بزرگان و انرژی جوانان بهره بگیریم و راهی رو به پیشرفت در پیش بگیریم. باور کنید ما روی گنج نشسته‌ایم. گنج همین است؛ محله‌ای قدیمی که تاکنون حتی جرات کشفش را هم نداشتیم؛ زمین‌هایی که استعدادش را نشناختیم، کوه‌هایی که کارکردش را نفهمیدیم... بیایید به مسئولان متعهد و متخصص کمک کنیم، سنگ‌اندازی و مانع‌تراشی را کنار بگذاریم، قدر انسان‌های پرتلاش را بدانیم، این شهر، یک نماینده، یک فرماندار و یک شهردار می‌خواهد اما برای رسیدن به جایگاه خودش، به کمک همه ما نیازمند است. یادمان باشد کودکان ما منتظر خلخال آبادتر و سرافرازترند. آیندگان میوه عملکرد ما را خواهند چید و تاریخ درباره آن به قضاوت خواهد نشست...

ساعد وثوقی / روزنامه نگار

 

http://www.khalkhalim.com/images/stories/tablighat3/yashilweb.gif

 

 

یادداشت  

 
#1 صادق 1396-05-31 13:13
با سلااام
در سایت اینستاگرام اقای دکتر خالقی خواندم که به مدیر عامل اب منطقه ای استان اعتراض کرده بود که به بهانه خشک شدن اب زیر زمینی دشت اردبیل اب مورد نیاز شهرک کشاورزی واقع در راه خوجین طولاش را اختصاص نمی دهد از اینجا بنگر ببین چه خبره

پاسخ مدیر : با سلام. متن خبر در لینک زیر موجود است :
www.khalkhalim.com/.../
 
 
#2 سهرابی 1396-05-31 14:15
با سلام اینکه ما روی گنج نشستیم درست اما تا زمانی که خودمونو تغییر ندیم خلخال اباد نمیشه نمونه شو دیدیم که چطور با شهردار عمل کردند که فرار را بر قرار ترجیح داد یه عده ای تو این شهر هستند که منافع خودشون را ارجح میدونن بر منافع شهر و وقتی کسی دلسوزانه کار میکنه با انواع و اقسام تهمت افترا تخریب عرصه را براش تنگ میکنن که ترجیح میده بره تا اینکه ابروش بره قصه شهر ما اینه که هنوز یاد نگرفتیم منافع گروه را بر منافع شخصی خودمون ترجیح بدیم هنوز اتحاد را یاد نگرفتیم و باید حالا حالاها تو خودمون کار کنیم باید یاد بگیریم که ديگه دوره کتی هیرولی گذشته یاد بگیریم که از پیشرفت شهر و همشهریهامون خوشحال باشیم نه اینکه با تنگ نظری حسادت و تخریب باعث عقب افتادگی شهر بشیم
 
 
#3 بنائی 1396-06-01 16:29
ضمن سلام وعرض ادب حضور یکایک دلسوزان فرهیختگان ودست اندر کاران مردم شهر خلخال بنده نیز بعنوان عضو کوچکی ازاین شهر عقیده ای دارم وآن اینکه صرفا" چشم انتظار مردم سایر دیار بودن وتشویق افراد به در دست گرفتن پلاکارت اجاره ویلا وغیره پیشرفتی بزرگی نیست شهر ما با سرازیر شدن انبوهی از مسافران چند مدتی طاقت حفظ این زیبائیها را ندارد تشویق مردم به تولیدمحصولات رایج در منطقه وایجادبنگاههای کوچک تولیدی وآموختن علم ودانش ثمرات بیشتری دارد.
 
 
#4 علي نظري 1396-06-07 04:34
باعرض سلام وادب
بسيارجامع عنوان نمودند جناب آقاي وثوقي ازفرصتها وظرفيتهاكه ميتواندبامديريت توانمندتحول عظيم ايجادكند .به آسيب شناسي مربوط به عدم توسعه وآباداني خلخال نيزاشاره اي خوبي داشتند.
 
 
#5 سیاوش رضاپور 1396-07-01 14:43
ممنون ازآقای وثوقی که بسیارجامع به عوامل عقب ماندگی شهرستان پرداختند .جناب وثوقی کاش به ناهماهنگی وناسازگاری ورقابت ناسالم مسئولین شهرستان با یکدیگرکه یکی ازعوامل مهم توسعه نیافتگی شهرمان هست اشاره ای میکردید.
 
 
#6 سیدعاکف فاضلی 1396-08-01 00:43
سلام،جناب آقای وثوقی به حق سخن گفتید،خلخال از سی سال پیش تا کنون پیشرفتی نکرده.انظباط شهری وجود نداردوهرچه که هست طبیعت زیباوبکرخلخال هست که آن هم در حال صدمه دیدن است.خلخال رادریابیم تا دیر نشده.
 

اضافه‌ كردن نظر

** لطفا در قسمت تصویر امنیتی فقط نتیجه عمل ریاضی را درج بفرمایید و از نوشتن کل عبارت ریاضی خودداری فرمائید **


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

آمار سایت

فرم ورودlogo-samandehi

برای بهره گیری از قابلیتهای گرافیکی صفحه لطفا از مرورگرهای مناسب استفاده نمایید

خلخالیم را محبوب کنید