اعلان ویــژه

http://www.khalkhalim.com/images/stories/tmp/37.jpg

معرفی اجمالی شهرستان خلخال

شهرستان خلخال یک منطقه کوهستانی با طبیعتی بکر و بسیار زیباست که در جنوب استان اردبیل واقع شده است و مرکز آن شهر خلخال یا هروآباد است .

این شهرستان با دارا بودن 85 در صد از جنگلهای استان اردبیل از طرف شمال به شهرستان کوثر ، از شرق به استان گیلان ، از جنوب به استان زنجان و از غرب به شهرستان میانه  آذربایجان شرقی حدود می شود .

 

ادامه معرفی خلخال  ...

درباره وبسایت خلخالیم

وب سایت شخصی "خلخالیم" ( کلمه ترکی به معنی خلخال من ) بعنوان اولین وب سایت جامع شهرستان خلخال با رویکرد فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ، از تاریخ 8 / 8 / 88 ( سالروز ولادت با سعادت امام هشتم ) افتتاح و کار خود را شروع کرده است .

این وبسایت در سایت ساماندهی پایگاههای اینترنتی ایران ، متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت گردیده و تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .
وب سایت خلخالیم یک نشریه الکترونیکی است که متعلق به همه خلخالیهای دنیاست از دورترین روستاهای خلخال گرفته تا خلخالیهای خارج از کشور .

>> ادامه ...

از اینکه ما رو همراهی میکنید خوشحالیم و بینهایت از شما ممنونیم

عضویت در سایت خلخالیم

از تمامی شهروندان عزیز خلخالی دعوت می کنیم با درج نام و نام خانوادگی خود اقدام به ثبت نام در سایت نمایند .

همچنین افرادی که مایل به همکاری با سایت هستند ، نوع کاربری آنها بعدا و با هماهنگی مدیریت سایت قابل ارتقاء بوده و امکان درج مطلب در سایت را خواهند داشت .

چنانچه به هر دلیلی گذرواژه خود را فراموش کردید , برای فعال سازی آن از لینکهای "بازیابی گذرواژه" یا "بازیابی شناسه" که در زیر فرم ثبت نام درج شده استفاده نمایید و یا بصورت دستی برای مدیریت سایت ایمیل ارسال نمائید

لازم به ذکر است که مشخصات شما نزد مدیریت سایت محفوظ خواهد بود


برای عضویت در سایت لطفا کلیک کنید ...

  • اخبار پایین صفحه
  • صفحه اصلی
  • فید خبرخوان
  • همه پایگاههای وب خلخال
  • جستجوگر ویژه

http://khalkhalim.com/images/stories/tablighat2/h_zendan1.jpg

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

Home اخبار سرمقاله لزوم احیاء جایگاه هنر گلیم بافی اندبیل
لزوم احیاء جایگاه هنر گلیم بافی اندبیل فرستادن به ایمیل
دوشنبه, 04 اردیبهشت 1396 ساعت 08:29

http://up.khalkhalim.com/uploads/149301063548531.jpgیکی از مهم ترین صنایع دستی آذربایجان جاجیم و گلیم است که در این بین جاجیم و گلیم منطقه‌ی خلخال دارای شهرت فراوانی است.

صنایع دستی جزو آثار مادی و معنوی بجا مانده از ملتها نمایانگر فرهنگ و تمدن اقوام گذشته هر سرزمین است که بعضی از آنها تا به امروز نیز باقی مانده است.

از میان تمام آنچه به عنوان میراث فرهنگی یک ملت تلقی می گردد، «صنایع دستی» جایگاهی ویژه و نقشی اساسی در معرفی فرهنگ و تمدن گذشته هر ملت دارد. در این آثار است که خلق و خو و خصوصیات ذوقی و اعتقادات هر دوره ای بی پرده عنوان گشته و امکان دستیابی به پنهان ترین زوایای فرهنگی و اجتماعی ملل فراهم می گردد.

مصادیق صنایع دستی در طول تاریخ سینه به سینه و بعنوان موجودی لطیف و انعطاف پذیر خود را با سلایق و ذوقهای گوناگون همراه کرده که امروزه به دست ما رسیده است.

آثار صنایع دستی دارای دو جنبه اند یکی بُعد عینی که تحت تأثیر امکانات و زمان شکل می گیرد و دیگری بُعد حکمی است که حامل ذهنیت و تخیلات هنرمند سازنده آن می باشد. همین امر باعث تبدیل صنایع دستی به مرجعی معتبر جهت شناسایی فرهنگ ها نیز گردیده است.

نقش صنایع دستی نه تنها در برآوردن مایحتاج زندگی بلکه در اقتصاد خانوارها هم نقش اساسی داشته که در این میان گلیم بافی یکی از صنایع دستی برجسته ی خلخال که از قدمت و پبشینه ی طولانی برخوردار بوده است توجه به رنگ ، طرح و اندازه مخصوصا کیفیت منحصر بفرد آن که از ویژگیهای بارز گلیم خلخال است و توان ورود به بازارهای صنایع دستی را دارد

این روزها بنا به اقتضای زمان، این حرفه حال و روز خوشی نداشته و کم کم روبه فراموشی سپرده می شود در منطقه‌ی خلخال روستای اندبیل مکانی است که بیشتر زنان آن، این حرفه را سینه به سینه به نسل های بعدی انتقال داده و خانوارهای این روستا با این حرفه مانوس شده اند.

با ساماندهی شغلی این حرفه‌ی سنتی و قدیمی که ریشه در فرهنگ و آداب رسوم اندبیل دارد و در منطقه ی خلخال از جایگاه خوبی برخوردار می باشد .می تواند به منبع درآمد خانوارها کمک شایانی بکند.

جاجیم روستای نمهیل از بخش خورش رستم و گلیم اندبیل از بخش مرکزی خلخال به لحاظ تنوع رنگ ، طرح و کیفیت و میزان تولید از شهرت خاصی برخوردار میباشند.

بعضی از طرح های رایج و مرسوم مورد استفاده در بافت گلیم های اندبیل که مشاهده میشود می توان از : شاخ قوچ- گردن شتری- خرچنگ- قلم آبی- ترمه- استخوانی- گلبرگ- سمارور- باغ وحش- خانه- فانوس- سرقلیان- کج خرگوشی نام برد.

لذا کاملا لازم و ضروری به نظر می رساند در راستای حفظ و ارزشگذاری به این هنر و صنعت محلی، علاوه بر ثبت چنین آثاری بعنوان آثار ملی. با تشکیل بازارچه‌هایی شرایط فروش مستقیم این محصولات و به تبع آن تقویت بنیه اقتصادی گلیم بافان فراهم گردد و قطعا چنین اقداماتی نیازمند همت از طرف متولیان اصلی میراث فرهنگی و صنایع دستی خلخال می باشد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش : سالار معصومی

http://www.khalkhalim.com/images/stories/tablighat3/yashilweb.gif

 

 

یادداشت  

 
#1 عجم 1396-02-04 23:14
ضمن تشکر ازسایت خلخالیم و اقای معصومی جهت تهیه این گزارش کامل جهت معرفی صنایع دستی شهرمان خلخال امیدوارم مسولین محترم هم جهت حمایت از بافندگان چه از لحاظ ثبت چه از لحاظ تسهیلات بانکی وبازارچه صنایع دستی گامی بردارند
 
 
#2 آیدین 1396-02-04 23:28
باسپاس از سفیر فرهنگی شهرستان خلخال مخصوصا در فضای مجازی که راهگشا،حامی ومحوریت بخشیدن در بساری از موضوعات فرهنگی منطقه را به دوش میکشد(خلخالیم) ارج می نهیم و از مسئولین محترم شهرستانی عاجزانه درخواست داریم که هویت فرهنگیمان را با حمایتهای معنوی و مادی از به فراموشی سپردن جلوگیری و احیاء نمایند.
قابل توجه جناب آقای رستمی ریاست محترم اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان خلخال
برگزاری دوره های آموزشی جهت ارتقاء کیفیت- میزان تولید- چگونگی یازار یابی و حتی تشکیل بازارچه در مکانهای گردشگری و ....
باسپاس
 
 
#3 امیر علی 1396-02-05 11:08
باتشکر از درج چنین مطلب ارزنده ای و تشکر ویژه از مدیریت محترم سایت در بها دادن به هویت های بومی و محلی خلخال سئوال دارم که آیا متولی سروسامان دادن به چنین شغلهایی که نه تنها نیم نگاهی به رونق اقتصادی خانوارها داشته بلکه مهم تر از آن بار روانی داخل این چنین مشاغل است بطوریکه خانم خانه داری که مشغول بافت گلیم در خانه هست اول اینکه در خانه فقط دنبال پخت و پز نیست و در ثانی هدفی غیر از خونه داری نیز برای آن تعریف میشود که با ایجاد دغدغه ذهنی سمت و سوی آن به کار و اشتغال دیگر فرصتی برای سایر کارهای جانبی از جمله چشم هم چشمی ها بالا رفتن انتظارات و ....نخواهد داشت بار روانی چنین مشاغلی مهم تر از بار مالی آن است ولی وجود بازار عرضه برای چنین مشاغلی امری ضروری و مهم است که با ایجاد چنین بازاری بسیاری از مشکلات از جمله مشکل اقتصادی حل خواهد شد.
 
 
#4 جعفر 1396-02-06 13:51
باعرض تشكر ويژه ازمديريت سايت خلخالم جناب اقاي شيرعليپوربابت پوشش دادن اينگونه گزارشات وبه اميد ارج نهادن وپشتيباني ازطرف مسئولين جهت توسعه وپيشرفت اينگونه كارهاي هنري واقتصادي براي شناساندن گليم خلخال (اندبيل)به گردشگران وعرضه ان به بازار داخلي وخاجي انشاالله
 
 
#5 صادق 1396-02-07 19:15
با سلام
من در حدود بیست سال در دهه شصت وهفتاد در مغازه مرحوم پدر بزرگم کار می کردم بیشترین گلیم های که خرید وفروش می شد گلیم خوجین ولنبر (کرد) در اندازهای۲×۴ بودنند و یکی از همین گلیم ها را در اشپزخانه خونم پهن کردم و فوق العاده زیبا و شورانگیز است
 
 
#6 امین 1396-02-07 22:10
با تشکر از جناب آقای معصومی بابت تهیه این مطلب.گلیم بافی در خلخال دارای قدمت زیادی است، و هنرمندان گلیم باف در روستای اندبیل از طرحها و نقشه های منحصر به فرد و زیبایی استفاده می کنند که بعضی از این نقشها منحصر به روستای اندبیل است. با توجه به این که گلیم بافی جز مشاغل خانگی محسوب می شود که نیاز به سرمایه اندکی نسبت به مشاغل دیگر دارد، جا دارد مسئولین خلخال این هنر را با برپایی نمایشگاهها و شرکت دادن گلیم در نمایشگاههای صنایع دستی که در سطح کشور و خارج از کشور برگزار می شودنسبت به معرفی، تبلیغ و بازاریابی این هنر اقدام نمایند و زمینه تجاری سازی این هنر نفیس را فراهم آورند، همچنین مسئولین نیز با مهیا کردن وام و اعتبارات کم بهره هنرمندان گلیم باف را یاری کنند و طراحان و هنرمندان با ارائه نقش های زیبا هنرمندان گلیم باف را یاری کنند.
 
 
#7 اندبیلی 1396-02-09 13:18
باعرض سلام و تشکر از مدیریت سایت وزین خلخالیم آقای مهندس شیر علیپور بابت شناساندن خلخال و هنرهای این منطقه به امید اینکه مسئولین محترم هم جهت پیشرفت و توسعه این هنرهاقدمهایی برداشته باشند.
 
 
#8 علی عبدالحسین زاده 1396-02-10 14:08
سلام به تهیه کنندگان این گزارش و با آرزوی توفیق مدیر سایت لازم می دانم از کلیه کسانیکه این مطلب را ارائه نمودند تقدیر و تشکر بنمایم .
به نظر من گلیم بافی از لحاظ شناخت و فرهنگی و اجتماعی در این منطقه یعنی خلخال محجور مانده و از عمده ترین دلایل آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد و درعین حال با رفع موانع ذیل می توان این صنعت را توسعه و رونق داد:
1- عدم وجود سرمایه گذار در این زمینه
2- نبود یک کارگاه متمرکز این رشته
3- عدم شناخت دختران با این رشته
4- عدم شناخت بازارهای این رشته وفقدان بازاریابی های لازم
5- نبود تبلیغات لازم جهت معرفی این رشته
6- عدم حمایت ادارات و مسئولین ذیربط و موسسات مالی و اعتباری وبانک ها
7- در دسترس نبودن مواد اولیه نظیر نخ با کیفیت بالا و دار گلیم و ...
امید است با حمایت مسئولین وسایر دست اندر کاران این حوزه شاهد پیشرفت و توسعه این صنعت باشیم با تقدر و تشکر فراوان
96/02/10
 
 
#9 موسوی 1396-02-11 11:41
ضمن تشکر از جناب آقای معصومی که با قلم شیوای خود به معرفی یکی از مهم ترین میراث فرهنگی شهرستان خلخال پرداختند. لازم به ذکر است توجه به این مقوله می تواند هم در شناسایی و حفظ میراث فرهنگی شهرستان از یک سوی و بهره برداری از آن در جهت توسعه و غنای فرهنگی شهرستان مؤثر واقع گردد.
 
 
#10 کریم پور 1396-05-16 10:33
باسلام و درود فراوان
بنده برای دوستان خارجی از گلیم و جاجیم خلخال خرید کردم و علاقه آنها به صنایع دستی با مواد اولیه طبیعی کاملا مشهود بود بنابر این تجربه پیشنهاد میکنم در تهیه گلیم از رنگهای کاملا طبیعی و یا پشم سفید و سیاه استفاده شود تا مورد توجه این قشر از خریداران نیز باشد.
 

اضافه‌ كردن نظر

** لطفا در قسمت تصویر امنیتی فقط نتیجه عمل ریاضی را درج بفرمایید و از نوشتن کل عبارت ریاضی خودداری فرمائید **


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

آمار سایت

فرم ورودlogo-samandehi

برای بهره گیری از قابلیتهای گرافیکی صفحه لطفا از مرورگرهای مناسب استفاده نمایید

خلخالیم را محبوب کنید